Czym zmywać makijaż? Sprawdzamy „tradycyjne” metody i podpowiadamy alternatywne rozwiązania
Niezależnie od tego, jak mocny makijaż nosisz, za każdym razem powinnaś go dokładnie zmywać. Jeśli tego nie zrobisz, musisz liczyć się z naprawdę przykrymi konsekwencjami. Przykład? Największym zagrożeniem jest utrata urody w tempie światła. W jaki więc sposób powinien być wykonywany demakijaż? Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie chodzi tylko o to, by zetrzeć z buzi podkład, szminkę czy tusz do rzęs. Aby skóra była naprawdę czysta, trzeba pozbyć się resztek make-up’u w kilku krokach. Jak one powinny wyglądać i czym zmywać makijaż? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdziesz w naszym materiale. Przyjemnej lektury!
Demakijaż – dlaczego jest to najistotniejszy krok w codziennej pielęgnacji?
W ciągu całego dnia nakładasz na twarz mnóstwo produktów. I nie chodzi nam wyłącznie o podkład, puder czy żel do brwi lub maskarę. Mamy też na myśli krem, serum czy primer. Do warstwy tych produktów dodaj koniecznie sebum, które Twoja cera produkuje w ciągu doby, a także zanieczyszczenia, które zbierasz – nawet wtedy, kiedy nie wychodzisz z domu. Niezła mieszanka, prawda? Wyobraź więc sobie teraz, co może się dziać z Twoją skórą, jeśli regularnie, każdego dnia nie oczyścisz buzi. Zaznaczmy, że tak „obładowana” cera nie jest w stanie oddychać. W rezultacie na twarzy pojawiają się niemal natychmiast wypryski, podrażnienia, a także nowe zmarszczki. Weź też pod uwagę, że jeśli pójdziesz spać w pełnym make-up’ie, odbierasz swojej skórze szansę na największą i dogłębną regenerację, która odbywa się podczas nocnego relaksu. Warto więc pamiętać, że brak makijażu – nawet od czasu do czasu – skutkuje pogorszeniem się stanu cery i nowymi bruzdami. A gdyby tego było mało, poza pryszczami i zmarszczkami, na twarzy pojawią się zaskórniki, a cera przybierze ziemisty, szary odcień. Poza tym będziesz przekrwione spojrzenie i połamane, osłabione rzęsy. Gra niewarta świeczki, prawda?
Czym zmywać makijaż? Opcji masz naprawdę sporo!
No dobra, to czym zmywać makijaż? Do wyboru masz naprawdę dużo produktów. Jednym z najpopularniejszych jest płyn micelarny. Tego typu kosmetyki są bardzo dokładne, bo potrafią szybko rozpuścić inne preparaty – poradzą sobie również z bardzo mocno napigmentowanymi produktami. Poza tym mogą używać ich osoby o każdym typie skóry.
Kolejną opcją są mleczka. Ten produkt również świetnie zmywa makijaż, a jednocześnie nawilża skórę. Preparaty tego rodzaju są dość delikatne i przeważnie nie podrażniają skóry. Niemniej pozostawiają po sobie tłusty ślad, co niektórym może przeszkadzać.
Inna opcja? Płyn dwufazowy. Tego rodzaju kosmetyk poleca się przede wszystkim kobietom, które mają wrażliwą cerę. Ponadto często sięgają po niego dziewczyny, które nie lubią konsystencji mleczka. Te produkty również dobrze poradzą sobie z usunięciem nawet mocnego makijażu.
Alternatywą dla tych trzech kosmetyków jest ściereczka z mikrofibry. Produkt stosunkowo nowy na rynku, który zdobywa coraz większe uznanie konsumentek. Czy poradzi sobie on z mocnym makijażem? Zdecydowanie tak. A jak go używać? Bardzo prosto. Wystarczy, że zmoczysz twarz wodą, a następnie zetrzesz make-up przy pomocy ściereczki. Nie musisz już używać żadnych kosmetyków do demakijażu. Plusem tego rozwiązania jest także fakt, że zmywając fluid czy bronzer, fundujesz sobie również delikatny peeling. Po każdym użyciu należy dokładnie umyć ściereczkę. Nic dziwnego, że ten ekologiczny i wielofunkcyjny sposób demakijażu zyskuje coraz większą popularność, prawda?
Czym zmywać makijaż, jeśli nie ma się pod ręką „klasycznych” produktów?
Jak już wiesz, demakijaż to naprawdę ważny krok w codziennej pielęgnacji. Co jednak zrobić, gdy nie mamy pod ręką akurat „tradycyjnych” produktów, takich jak właśnie płyn micelarny czy mleczko? Warto mieć świadomość, że istnieje kilka alternatywnych metod przy użyciu produktów codziennego użytku. Przykłady?
Czym zmywać makijaż? Jedną z opcji jest zwykły krem nawilżający. Wystarczy, że jego odrobinę nałożysz na wacik i zaczniesz wykonywać demakijaż. Najlepiej sprawdzą się tutaj produkty bardziej tłuste.
Alternatywą dla tego sposobu może być olej kokosowy. Preparat ten poradzi sobie nawet z bardzo mocnym makijażem. Jak go używać? Nabierz trochę olejku na dłonie, a następnie wmasuj w buzię i powieki. Po krótkim masażu, kolistymi ruchami, przetrzyj twarz wacikami. Na koniec możesz jeszcze przemyć twarz wodą.
Jeśli nie masz pod ręką ani kremu ani oleju, sięgnij po mleko. Brzmi dziwnie, prawda? Niemniej działa. Produkt ten możesz też zastąpić jogurtem naturalnym. Wybierając tę metodę, możesz mieć pewność, że nie podrażnisz skóry. A jak z niej korzystać? Zamocz wacik w jogurcie, a następnie przecieraj buzię.
Możliwość zmycia makijażu daje też… ogórek. Niemniej mamy tutaj na myśli wyłącznie delikatny make-up. Jak pozbyć się jego resztek przy pomocy tego warzywa? Najlepiej gdy zmiksujesz go lub zmiksujesz. Uzyskaną pastę połóż na twarz, a następnie kolistymi ruchami ścieraj ją. Dzięki temu sposobowi nie tylko pozbędziesz się makijażu, lecz także nawilżysz, rozświetlisz i ukoisz cerę.
Demakijaż – jak powinien wyglądać krok po kroku?
Jak powinien wyglądać demakijaż? W pierwszej kolejności wybierz odpowiedni produkt, czyli na przykład płyn micelarny czy mleczko. Następnie nanieś produkt na wacik i przyłóż go do buzi. Co dalej? Dalej delikatnymi i kolistymi ruchami ścieraj make-up. Pamiętaj, by zawsze robić to z dołu do góry. Kiedy „czyścisz” powieki, najpierw przyłóż wacik do oka, a następnie dociśnij i poczekaj, aż tusz czy kredka się rozpuszczą. Nigdy nie trzyj (bo połamiesz rzęsy i rozciągniesz skórę, przez co pojawią się nowe zmarszczki), tylko przesuwaj wacik w górę, ku brwiom. Demakijaż zawsze zaczynaj od najcięższych kosmetyków, czyli na przykład pomady do brwi czy ciemnej szminki. Dzięki temu nie będziesz rozcierać tych preparatów po całej buzi. Czyść buzię tak długo, aż ostatni wacik nie będzie już zawierał śladów po kolorowych kosmetykach.
Co potem? Teraz przychodzi czas na umycie buzi żelem lub pianką oczyszczającą, a także przetarcie cery tonikiem w celu wyrównania pH skóry. Na tak przygotowaną cerę zaplikuj też krem na twarz i pod oczy.